Proračuni stručnjaka: predložena spalionica na KBC Zagreb prijeti onečistiti zrak iznad zakonski propisanih granica

Nezavisne numeričke simulacije tima stručnjaka pokazuju da projekt predložene spalionice na KBC Zagreb (Rebro) ne osigurava koncentracije onešćivača u zraku ispod zakonski propisanih granica za zaštitu zdravlja ljudi (NN 77/20). Predviđeni dimnjak je prenizak da bi  zadovoljavao standarde propisane zakonom. Članak upućuje da je modeliranje rasprostranjenja onečišćenja u objavljenoj studiji utjecaja spalionice na okoliš manjkavo…

Read More

Beč: Znanstvena studija ukazuje na povećanje stope umiranja u periodima povećanog onečišćenja zraka

U radu M. Neubergera i suradnika is 2007. godine proučavana je vremenska poveznanost porasta koncentracija onečišćivača zraka (TSP, PM10, PM2.5 I NO2) i stope umiranja od kardiopulmonarnih bolesti u populaciji zahvaćenoj onečišćenjima.  Rad se pojavljuje pod naslovom Produljeni učinci onečišćenja zraka na kardiopulmonalni mortalitet u Beču. Vodeći autor je suradnik Instituta za zdravstvenu ekologiju, Medicinskog…

Read More

9 razloga zašto je bolje da se odmaknemo od “waste to energy” koncepta i umjesto toga prihvatimo “zero waste” koncept

Spaljivanje otpada često se predstavlja kao pametan način da nestane problem otpada, pa čak i da se pritom stvori energija (“waste to energy” – pretvaranje otpada u energiju). Međutim, istraživanja pokazuju da je to daleko od istine. Trenutno se u Europi spaljuje preko 80 milijuna tona otpada. S obzirom na to da EU nastoji odustati…

Read More

Spalionica infektivnog medicinskog otpada kao pretvaranje otpada u energiju: Lažna nada ili sigurna smrt?

Upravljanje medicinskim otpadom izazov je s kojim se suočavaju mnoge zdravstvene ustanove. Jedan od štetno populariziranih načina da se smanji negativan utjecaj medicinskog otpada na okoliš je putem njegove spaljivanja u postrojenju koje koristi koncept “waste to energy” (pretvaranje otpada u energiju). Iako se na prvi pogled čini kao privlačna ideja, postoji cijeli niz ključnih…

Read More

Panel rasprava s domaćim i međunarodnim stručnjacima – Najbolja rješenja održivog i odgovornog gospodarenja medicinskim otpadom

Poruka Građanske inicijative Maksmir za Zagreb i Građanska inicijative – Stop spalionici Rebro Poštovani, pozivamo Vas na panel raspravu  „Najbolja rješenja održivog i odgovornog gospodarenja medicinskim otpadom“  31. ožujka 2023. s početkom u 17.30 h. u Centru za kulturu i informacije Maksimir, Ul. Lavoslava Švarca 18, 10000, Zagreb (karta)

Read More

Zašto nas se treba ticati gradnja spalionice infektivnog medicinskog otpada?

Svatko od nas ima pravo živjeti u svijetu bez toksičnih onečišćenja i zagađenja okoliša.  U tom pogledu o potencijalnim spalionicama infektivnog medicinskog otpada u Republici Hrvatskoj dužno je progovarati, postupati te štititi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Ukoliko je težište njegovog rada u stvaranju uvjeta za održiv razvoj – razvoj koji zadovoljava potrebe današnjice, a…

Read More

Prof.dr.sc. Stanko Uršić: Planirana spalionica medicinskog otpada/smeća neprihvatljiva je i nedopustiva u krugu KBC Zagreb

U nastavku prenosimo tekst s portala Udruge Eko Zagreb, s njihovim dopušteljenm, s izjavom Dr. Stanka Uršića, sa sljedeće poveznice. Planirana spalionica medicinskog otpada/smeća neprihvatljiva je i nedopustiva u krugu KBC Zagreb (bolnica „Rebro“) Središnji je problem s planiranom spalionicom medicinskog otpada/smeća neizbježno ispuštanje u okoliš/atmosferu polikloriranih dioksina te polikloriranih dibenzofurana, najtoksičnijih i najkarcinogenijih onečišćenja…

Read More

Fine lebdeće čestice: Tako sićušne, a tako opasne!

Onečišćenje zraka lebdećim česticama (aerosolima) Svjetska zdravstvena organizacija smatra najznačajnijim problemom. Ove čestice primarno nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva, tijekom raznih industrijskih procesa kao što je proizvodnja energije, korištenjem motornih vozila u prometu, ali i spaljivanjem otpada. Lebdeće čestice uzrokuju čitav niz akutnih i kroničnih bolesti i zahvaćaju velik broj ljudi.

Read More

Spalionice otpada – izvori emisije štetnih tvari u zrak

Znanstvene studije sustavno ukazuju da spalionice otpada kontinuirano proizvode  brojne onečišćujuće tvari i spojeve, od kojih su mnogi izrazito toksični i opasni za ljudsko zdravlje i prirodu. Zbog specifičnosti medicinskog otpada (npr. visoki sadržaj klora) kod spalionica medicinskog otpada zastupljenost izrazito toksičnih i postojanih tvari (teških metala, dioksina, furana  i dr.) koji se oslobađaju procesima…

Read More