Prigovor na dijelove Studije: Tablica D-7, II-13  Nestabilnost tla/klizišta/odroni

U studiji se navodi:

Tablica D-8: II-9 Erozija tla,  „Područje zahvata klasificirano je kao  područje niskog potencijalnog rizika od erozije. Kao posljedica klimatskih promjena ne očekuje se povećanje mogućnosti pojave erozije“

Tablica D-7, II-13  Nestabilnost tla/ klizišta/odroni.
       Sadašnje i buduće stanje označeni su kao „zanemarive opasnosti.

Pitanje: Kako i tko ne očekuje? Na temelju kojih podataka, kojeg argumentiranog i stručnog mišljena i provedene projekcije i modeliranja?  

Napominjemo da se područje zahvata nalazi se vrhu strmog dijela padine koja se prostire od Kišpatićeve ulice do Filozofsko-teološkog fakulteta i  Osnove škole Jordanovac. Oba kraja te padine, u ukupnoj duljini od oko jedne polovice kompletne duljine padine, već su uvrštena su kategoriju  Nestabilne padine.   Podaci dostupni na https://geoportal.zagreb.hr/Karta?tk=6. (vidjeti ilustraciju u nastavku).

Klizanje tla na terenu je vidljivo svakome na stubama koje povezuju ulice Rebar i Jordanovac, i prolaze ispod bolnice Jordanovac. Te stube su na istoj padini u čijem se nastavku se planira Spalionica.

Optimizam izrađivača Studije , u svjetlu klimatskih promjena i evidentirane povećane volatilnosti geofizičkih parametra, nije stručno argumentiran (stručno modeliranje, referenca na odgovarajući znanstveni ili stručni rad, poredbena analiza …).

Opis ilustracije: Padina ispod bolnica KBC Zagreb, Jordanovac, osnovne škole na Jordanovcu i filozofsko-teološkog fakulteta. Preuzeto s portala „Zagrebačka infrastruktura prostornih podataka“. Crveno osjenčani dijelovi (s dodanim strelicama) označuju područja koja su već obilježena kao „nestabilne padine“. Dodana je  duga zakrivljena crvena crta  koja prati prostiranje padine. Izohipse na padini su na portalu označene u narančastoj boji. Kao i uvijek, tamo gdje su izohipse bliže jedna drugoj padina je strmija.  Crveni kvadratić označava približno planiranu poziciju spalionice.  U ovom trenutku područje zahvata nije značajnije opterećeno, što gradnja spalionice mijenja

Pitanje: Kako je moguće da Studija ne spominje i zanemaruje da se objekt, uključujući dimnjak od 25m, misli graditi na vrhu padine koja je u polovici svoje duljine već označena kao nestabilna padina?  

Pitanje: Na kojim uvidima, simulacijama ili procjenama se tvrdi da klimatske promjene i geofizički utjecaji, i sam objekt neće destabilizirati  teren ispod planirane Spalionice, budući da je već  polovica kosine već klasificirana kao nestabilna?