Zašto nas se treba ticati gradnja spalionice infektivnog medicinskog otpada?

Svatko od nas ima pravo živjeti u svijetu bez toksičnih onečišćenja i zagađenja okoliša. 

U tom pogledu o potencijalnim spalionicama infektivnog medicinskog otpada u Republici Hrvatskoj dužno je progovarati, postupati te štititi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Ukoliko je težište njegovog rada u stvaranju uvjeta za održiv razvoj – razvoj koji zadovoljava potrebe današnjice, a pritom ne ugrožava potrebe budućih generacija, što po pitanju okoliša ostavlja naraštajima koji dolaze i kako nas štiti?

Brojne inozemne studije potvrđuju pogubne utjecaje koncentracije štetnih produkata sagorijevanja u zraku na zdravlje i okoliš, što zahtjeva osobitu pozornost kao jednog od prioritetnih javnozdravstvenih problema. Uslijed dugotrajne izloženosti i akumulacije koncentracije štetnih čestica iz spalionice, ali i mnogobrojnih ostalih izvora, u okoliš, dolazi do kumulativnog negativnog učinka na zdravlje ljudi, kao i na floru i faunu.

U tom kontekstu, naša je obveza da u zajednici prepoznamo probleme, potičemo i predlažemo djelovanje te na kraju djelujemo. Naše pravo na zdrav život i okoliš neizostavno uključuje našu obvezu, moralnu i zakonsku, da čuvamo okoliš koji nas okružuje. To znači sačuvati ga i od potencijalne spalionice infektivnog medicinskog otpada u gusto naseljenom području u bilo kojoj četvrti našeg grada.

U procesu odlučivanja o zajedničkim pitanjima kao što je pitanje okoliša, ukoliko država ne može u dovoljnoj mjeri ispuniti ciljeve zaštite okoliša i zdravlja ljudi, preporuča se poštivati načelo supsidijarnosti (lat. subsidiarius: pomoćni) po kojem odlučivanje mora biti preneseno na najnižu moguću razinu. Na zajednicu građana jer se građana tiče! Zajednica društvene organizacije tako može donijeti prijedloge i mjere, dok središnja vlast ima ulogu nadopune političkog odlučivanja na lokalnoj razini. 

Šutnja nije uvijek zlato

Kako je svatko dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša, svako odlaganje i odgovaranje na navedenu problematiku u obliku šutnje od strane nadležnih tijela je otvoren poziv na ugrožavanje osnovnih ljudskih prava. 

Prava na što čišći zrak. 

Prava na razvoj koji ne ugrožava okoliš ni zdravlje građana sadašnjih i budućih naraštaja. 

Zato nas se tiče.

A.K.